TÉVHITEK - ELOSZLATÁSA
1. Tévhit: CSAK AKKOR KELL MENNI FOGORVOSHOZ, HA FÁJ A FOG
A szúvas fog a legtöbb esetben egyáltalán nem fáj, enyhén érzékeny mindaddig, míg el nem éri, vagy meg nem közelíti az ideget. Ha már fáj a fog, nem mindig tömhető be, gyökérkezelés nélkül. Amennyiben valamilyen okból ez nem lehetséges, el kell távolítani.
2. Tévhit: A FOGÁSZATI KEZELÉS MINDIG FÁJDALMAS
A fogászati kezelések, sőt a szájsebészeti műtétek, implantátum beültetések is elvégezhetők teljesen fájdalommentesen, megfelelő érzéstelenítő technika és megfelelő mennyiségű, illetve minőségű érzéstelenítőszer használatával. Begyulladt, háromgyökerű fogak esetén előfordulhat, az idegek eltávolításának pillanatában enyhe fájdalomérzet.
3. Tévhit: EGY-KÉT FOGAT NEM ÉRDEMES PÓTOLNI
Már egy fog hiánya is felborítja a fogsorok egyensúlyát. A hiányt határoló fogak, a hiány felé dőlhetnek. Hosszabb idő alatt ez a fog kóros irányú terhelése által a fog elvesztéséhez vezethet.
A hiánnyal szemközti fog érintkező fog pár hiányában a csontból fokozatosan kiemelkedik (kinő), és ez által a gyökér- korona arány hátrányosan megváltozik. Ennek két vonzata lesz, egyrészt a kiemelkedett fog kilazul és idővel elveszítjük, másrészt "belenő" a hiányzó fog helyére, ezzel megnehezíti vagy lehetetlenné teszi annak pótlását. Más esetekben a fogsor zártságának megszűnése azt eredményezi, hogy "szétcsúsznak" a fogak, köztük kis rések keletkeznek. Több fog hiányával a probléma hatványozódik.
|